koller margit
Az epreskerti barokk Kálváriában, a Hét Műtárgya programsorozat keretén belül a kiállítást megnyitotta: Molnár Ernő György.
A megnyitó szövege:
Az Axis Mundi avagy a világtengely a mitológiában és számos vallás szerint a világ tartószerkezete, illetve a kapcsolat mennyország és föld között. Mint világtengely kifejez egy összeköttetési pontot ég és föld között, ahol a négy tájoló irány találkozik. Ezen a ponton teszi lehetővé az összhangot a magasabb és alsóbb rangú birodalmak közt. A kommunikáció az alsóbb régiókból felemelkedhet magasabba, a magasabb régiók áldásai pedig alászállhatnak az alacsonyabba. Sokféleképpen ábrázolhatják általában feminin jelleggel a tengely köldökzsinór aspektusa végett, lehet akár épület is, de természeti objektum alakját is öltheti, mint egy hegy, egy tőke vagy fa. A faábrázolás azért igen kézenfekvő mivel 3 síkot egyesít egy szimbólumban. Az eget lombkoronájával, a földet törzsével, és az alvilágot gyökérzetével. Így válhat a fa mikrokozmosszá, világ modellé, a világ közepévé.
Ilyen vagy ehhez nagyon hasonló feliratú kis tájékoztató táblácskát tennék, ahhoz a felbecsülhetetlen fosszilis lelethez, ami ennek az állítólagos világtengelynek egy kis alkotó eleme lenne, amit évtizedekkel ezelőtt lelkes archeológusok ástak ki és állítottak ki híresebbnél híresebb múzeumokban, majd kötött ki nálunk az epreskerti kálváriában, persze pusztán kölcsön alapon, eredeti installálásban, szigorúan ellenőrzött körülmények között. Ahogy tegnap megnéztem, hogyan is lesz kiállítva az alkotás, sok olvasatom közül ez volt a legerősebb, hiszen így az alkotás megszűnik egy szobrász fikciójának lenni, és bizonyítékká válik. Bizonyítékává egy magasabb rendeltetésnek. Nem is csoda, hogy ilyen idealisztikus képzeteim támadtak, hisz a kálvária sok munkának vált már katalizátorává, ez Koller Margit Szegmens című szobránál sem kivétel. A vallásos környezettől és a múzeumi előadásmódtól nem tudtam elvonatkoztatni, de ez nem jelenti azt, hogy nincs más megfejtése a munkának. Margit eddigi projectjeiben szinte mindben ott van a mozgás, fontos számára a hely specifikusság sokban jelennek meg az élő anyagok használata, és a műtárgy élethosszának megkérdőjelezése. Vesszőkből font Bábeljének spirális alaprajza feltételezi az örök körforgást, Élő életfája a növekedés állandóságát vonja maga után, Ablak Prágára című videó installációjában pedig a videó loopolás segítségével örök mozgásra kényszeríti Prága lakóit a tér illúzióját keltve az ablakkeretbe vetített filmmel.
Az itt kiállított alkotás úgy gondolom e törekvések és tanulságok egyvelege. Látunk, egy absztrakt formát mely emlékeztethet minket valamiféle idolra, vagy bálványra, ám fő eleme mégis a ritmus. Eszünkbe juthat Samu Géza, Csutoros Sándor, de akár Constantin Brancusi szobrászi törekvései. Ennél fogva kifejezetten Kelet európai formavilággal rendelkezik, melyet úgy tűnik, egyes emberek (Erasmus ösztöndíj ide vagy oda) nem tudnak levetkőzni, de nem is kell, hisz ez egy igen különleges szobrászi nyelv, és kitudja, talán ezt teszi az emberrel a Nagyatádi művésztelep. Ám különössége mégis inkább a prezentáció módjában van. A két befoglaló átlátszó plexi posztamens földöntúli lebegést imitál, és kontinuitást is feltételez. Mindenki úgy egészítheti ki, ahogy akarja. Persze kiegészítésre a szobrász is ad támpontot, nem is kicsit. A két tükröződő felület a szobor zárójeléül szolgál, viszont magasabb funkciója a tér kiterjesztése a pszeudó tér létrehozása. Segítségével megértjük az igazi szándékot, miszerint a szobor ténylegesen csak egy szegmense az egésznek, és tulajdonképpen nincs is vége soha. Ez számomra további megfejtéseket ad, mint például a DNS lánc, ami kézenfekvő következtetés, de akár a PÍ mint matematikai érték is ilyen megoldás, aminek az iskolákban csak két tizedes jegyét árulják el általában, pedig valójában végtelen hosszú.
Ezek bevallom már csak spekulációk, lehet, hogy szó sincs ilyesmikről, de épp ezért szeretném megkérni az itt jelenlévőket, hogy mindenki tekintse meg az alkotást, ki-ki maga olvasata szerint, hisz abból van bőven.
A kiállítást megnyitom.